BSA zase straší – hoďte dopis do koše!

Česká televize opět vytáhla strašidlo jménem BSA – prý zase rozesílá dopisy firmám, které „podezřívá z používání nelegálního softwaru.“ Jak je možné, že se toto pokaždé dostane do hlavních zpráv? No nic, uvedu nyní pět důvodů, proč byste měli BSA ignorovat:

 1. BSA není žádná zákonná nebo oficiální autorita v oblasti nelegálního softwaru. Je to zájmové sdružení výrobců komerčního softwaru, kteří na ni de facto delegují své negativní PR. V praxi pak není ve zprávách že „Microsoft/Adobe/Apple/někdo jiný útočí na uživatele“, ale že „BSA znovu bojuje pro nelegálnímu softwaru“. Je to praktické a někteří si stále myslí, že jde o nějakou oficiální nebo dokonce zákonnou aktivitu. Ale kdeže!
 2. BSA vám nemůže nic udělat, maximálně vás může udat na policii – přestože se snaží, aby to tak nevypadalo (ukázkový dopis). Sama však na zákrok nemá žádné zákonné prostředky a pouze straší, občas dokonce za asistence Policie ČR. V Česku navíc nemá ani pobočku (viz kontakty nebo hledání na justice.cz). Většina chudáků se v neznalosti bohužel „udá sama“ prostřednictvím tzv. „prohlášení o softwarové čistotě“ (viz odkazovaný dopis). Nedělejte to!
 3. BSA používá při prosazování svých cílů neetické a velmi sporné metody. Sama pracuje především na základě udání, viz tento článek či bonzácký web www.zatepla.cz. Chcete-li víc, přečtěte si o kauze s „neuznatelnými“ daňovými náklady, podívejte se na její výhružné video a najděte si další články např. na Lupě či jinde. Jsem sám, kdo si myslí, že činnost BSA je naprostá katastrofa?
 4. BSA sleduje pouze jeden cíl –  zájmy firem, které zastupuje. Nejde jí o „snížení míry pirátství“, jak kdysi říkala, protože to by se týkalo všeho softwaru. BSA zajímá jen a pouze software jejích členů – nic víc a nic méně. Využívá přitom neznalosti uživatelů, kterým jednoduše nenabízí bezplatné alternativy, což by v případě opravdového zájmu o „snížení míry pirátství“ mohla – podle mne spíš měla.
 5. Stejně tak nevěřte tomu, že BSA chce „podporovat kroky a iniciativy, které vedou k technologickým inovacím, investicím do informačních technologií a důvěře ve výpočetní techniku,“ jak píše na vlastním webu. BSA je obyčejná lobbystická organizace, stačí se podívat na kauzu otevřených standardů v EU, kde šlo jen a pouze o zájmy jejich členů. Ukázkový příklad činnosti, kterou bohužel běžně nevidíme, ale určitě o ní něco tušíme  …

Obeslaným firmám proto vzkazuji: dopis od BSA ignorujte, nic nevyplňujte, nikam nepište a nikomu nic neposílejte! Máte-li pochyby o softwaru ve firmě, zkontrolujte si jej a zaměřte se na použitelné a obvykle volně šiřitelné alternativy ke komerčnímu softwaru. Jsou velmi dobře použitelné a mnoho uživatelů, firem či škol jej opravdu používá.

Stále však nechápu, proč taková organizace dostává pravidelně prostor ve vysílání veřejnoprávní televize? Nemáte někdo smysluplný a proveditelný nápad, co by se s tím dalo udělat? Pokud ano, podělte prosím se v diskusi. Díky!

pridej.cz

Komentáře

 1. lzap napsal:

  Nejlepší shrnutí na českém internetu. Citují tě na třeba na diit.cz. Dobrá práce.

 2. hanus napsal:

  Upozornila někdy BSA na porušování GLP licence a podobných? Pochybuju. Fuj! Hanba! Jsou to lobbysti placení M$dolary apod.

 3. hanus napsal:

  oprava: GPL pochopitelně :-) GNU GPL (a že ji komerční firmy často zneužívají, nepochybuju že i samotný velký M$ – nikoli používáním SW, ale neuveřejňováním modifikací, tj. bránění inovacím… ubohé…)

 4. Martin Stříž napsal:

  Tak přešli na další level. Dnes mi i volali (222 193 711). Představil se jako BSA a prý, jestli mi došel dopis. A pak se zeptal, jestli jsem si jistý legálností softwaru. Já jsem řekl, že ano. Odpověděl, že pokud bych dopis našel, tak už na něj nemusím odpovídat, že tímto je pravost ověřena a tím hovor skončil.

Vložit komentář

Váš e-mail nebude nikdy zveřejněn nebo nikomu sdělen. Požadované údaje jsou označeny *

*

*