Mandriva Linux 2009 CZ je hotov!

Jak mě dnes informovali z Computer Pressu, Mandriva Linux 2009 CZ je vyroben a ode dneška je skladem. Zítra začne vyřizování předobjednávek na shop.qcm.cz, a produkty budou připraveny k osobnímu odběru na pobočce QCM v Brně. Od pondělí by pak měly být i na olomoucké pobočce. Do běžných obchodů se do Vánoc knihy dostanou už jen ve výjimečných případech – pravděpodobně jen do těch největších. A jaké jsou změny v českém vydání? Velké, hodně velké …

Na úvod musím říct, že změn není málo a právě jejich množství je jedním z důvodů velkého zpoždění produktu. Dalšími bylo čekání na aktualizace, které zlepšily hodně potíží a též moje práci nepřející situace. Ale zpět – největší změnu uvidíte hned na obálce:

Ivan Bíbr a kolektiv

Je to skoro neuvěřitelné, ale po dvanácti vydaných mandriváckých knihách jsem ztratil statut jediného oficiálního autora. I na předchozích vydáních se podílela spousta lidí, ale texty jsem vždy psal sám. A to se tentokrát zcela změnilo. Na knize Ubuntu 8.04 jsme si vyzkoušeli nový a kolektivní přístup k psaní a ten jsme s ostatními autory použili i u nového vydání Mandrivy.

Místy to byl horor – alespoň pro mně osobně. Mandriva byla přece jen moje vymazlená „vlajková loď“, tak jsem se o ni celkem přirozeně bál :). Vzhledem k nepříznivým osobním okolnostem mi stejně nezbylo nic jiného, než připustit k práci i ostatní divou zvěř a čekat, co napáchá. S výsledkem jsem však velmi spokojen. Místy to skřípalo, ale nic zásadního. Kniha je doslova jako nová – a jak minule podotkl Vlasta, ozdravnou kůru už potřebovala jako sůl. Přišlo to tedy v pravý čas.

Když už jsem začal obálkou, tak jsem přidal i její náhledy. Jak se můžete přesvědčit, faceliftem prošel také obal knihy a dle mého mu to sluší. A co se změnilo uvnitř?

Změny v obsahu knihy

Není jich málo a jsou hodně, hodně velké. Podívejte se, jak vidím změny já:

 • Přepsal jsem instalační proces, který je od verze 2009.0 trochu jiný (vizuálně). Byly odstraněny staré a nepotřebné pasáže a věci, které do instalace už nepatří.
 • Přidána byla po-instalační doporučení aneb co udělat, aby „vše fungovalo“. Instrukce jdou ruku v ruce se zlepšenými Extra DVD, viz informace dále.
 • Základy práce byly kompletně přepsány pro KDE4 – to je práce Vlasty, který si potrpí na nové technologie. KDE3 je zcela vynecháno, zájemci si mohou stáhnout starší verzi dokumentace.
 • Více pozornosti se věnuje i GNOME, které bylo v předchozích vydáních trochu „pozadu“. Nyní jsou obě hlavní prostředí popsána stejně důkladně.
 • Přibyly některé vychytávky pro dekstop jako plasmoidy z KDE4, desklety+screenlety, Google gadgets a samozřejmě 3D desktop.
 • Jirka přepracoval kapitolu o aplikacích, která nyní reflektuje nové verze: OpenOffice.org 3, Firefox 3, aplikace z KDE4. Přidána byla spousta aplikací (funkčních ekvivalentů) z prostředí GNOME, opět v rámci „vyrovnání sil“.
 • Aktualizováno bylo Ovládací centrum Mandriva na novou verzi – Hanus se pochlapil.
 • Změnil jsem správa softwaru s ohledem na nové funkce a vlastnosti správce softwaru (urpmi). Přidal jsem další spoustu informací, kapitola pěkně nakynula.
 • Rozšířena byla též práce v příkazové řádce – pomáhal s ní Milan.
 • Pročištil jsem návody a FAQ – spousta věcí je nyní integrována přímo do souvisejících kapitol, takže FAQ nám ubylo. Jestli máte další nápady na FAQ, sem s nimi!

Zlepšena byla také sazba, která je opět úspornější (obrázky, výpisy atd.). Text – tedy samotný obsah knihy – nabobtnal o cca 8 % při stejném množství stran. Rezervy tam ještě jsou, do příště to budu zlepšovat. Nicméně očekávám, že už brzy narazím na hranice možností sazby a více věcí na papír už nedostanu.

Velké změny na DVD

A další velké změny čekaly na DVD. Nechtěl jsem, aby Mandriva zaostávala za Ubuntu co se jednoduchosti a komfortu týče a tak se zrodila trochu jiná koncepce. Martin se jí chopil a na jedničku ji implementoval. Takže takto vypadají nová DVD:

 • Přidali jsme obsah zdrojů Contrib, Non-free a PLF. Na DVD jsou přidány dostupné aktualizace, které řeší nejčastější problémy (KDE4, jádro, ovladače atd).
 • Aktualizována byla elektronická dokumentace.
 • Přidali jsme kompletní KDE 3.5.10 i s aplikacemi pro uživatele, kteří chtějí zůstat u KDE3. V knize je návod na korektní instalaci KDE a aktualizaci z verze 2008.1 se zachováním KDE3 (DVD jsou přidat při instalaci!).
 • DVD obsahuje speciální balíčky s OpenOffice.org 3 od Jardy Krejčího – finální verze (Mandriva ji stále nemá), více vlastností, přidaná rozšíření, galerie obrázků atd.
 • Výrazně jednodušší je nyní přidání Extra DVD do systému – znamená to klepnout na dva soubory a to je vše. Chtěl jsem vyrovnat hendikep oproti Ubuntu, kde můžeme zasahovat přímo do instalačního média.
 • Vylepšena byla integrace proprietárního softwaru Java, Flash, Skype, Reader, Opera. Martin odstranil problémy s uživatelskými profily u Readeru a Flashe. Zlepšena je podpora hlavně pro 64bit verzi systému.
 • Nově se instalují i kodeky a pluginy pro přehrávání multimédií, některé systémové nástroje a podobně, viz nedávnou diskuzi na fóru. Dochází též k nahrazení problémových aplikací (hlavně některých kde4 aplikací) lepšími alternativami.

Je toho, myslím, víc než dost. Do příště plánujeme přidat na DVD zdroje s ovladači tak, aby byly použitelné už při instalaci. Chceme dostat tak CZ verzi zpět na úroveň PowerPacku – snad se to povede.

Stejně jako obal knihy prošel změnou i potisk DVD. Computer Press konečně vyslyšel mé prosby a označil dostatečně výrazně jak architekturu, tak i typ DVD. Je to luxusní.

Zásluhy:

Stručně ještě připojím seznam výše zmiňovaných spolupracovníků i s jejich „zásluhami“ (řazeno abecedně, dámy mají přednost):

 • Dana Baierová – jazyková korektura.
 • Michal Bukovjan – hlavní překladatel Mandrivy. České překlady byly opět na 100 % a český tým byl „na bedně“!
 • Martin Domes – produkční knihy v Computer Pressu se železnými nervy.
 • Jiří Eischmann – přepsaná a rozšířená kapitola Vybrané aplikace, část překladů do češtiny.
 • Martin Fiala – vytuněná a naprosto kůlová DVD.
 • Tomáš Hanusek – aktualizovaná kapitola Ovládací centrum Mandriva.
 • Milan Kozák (aneb nový zarytý fanda urpmi) – část příkazové řádky, odborná korektura, ozdravné připomínky a další vrtací nástroje.
 • Jarda Krejčí – vylepšené balíčky s OpenOffice.org 3 včetně překladů, nápovědy, slovníků a dalších rozšíření.
 • Vlastimil Ott – přepsaná a rozšířená kapitola Základy práce v Linuxu, část překladů do češtiny plus další koncepční věci.
 • Martin Stříž – typografická korektura + mraky oprav a připomínek ke knize.
 • Moje maličkost zvládla zbytek kapitola, sazbu a koordinaci…

Tak a to je zatím vše. Ve výrobě je už i Ubuntu, ale o tom až někdy příště.

pridej.cz

Komentáře

 1. Vlastimil Ott napsal:

  Hurá! :-)

 2. HB napsal:

  Je tam už nový GIMP 2.6.x?
  Díky za info !

 3. madmucho napsal:

  Parada, uz frcim na postu a cist :-)
  Štastné a veselé

 4. lzap napsal:

  Gratz.

 5. JirkaH napsal:

  V Luxoru v Centru Chodov Praha je možno zakoupit, já už mám doma. Kolektivu autorů velice děkuji.

 6. Pepa 'JoLa' Lacina napsal:

  Knížka perfektní jako vždy :-) Akorát CPress to trošku pokazil :-( Nejdřív jsem měl v knížce místo DVD 32bit Instalační ještě jedno DVD 64bit Extra. A teď to možná půjdu znova reklamovat, protože instalace se na DVD 32bit Extra kouše. Existují někde MD5 všech DVD? Nejdřív bych si to zkontroloval než jim to půjdu znovu hodit na hlavu. Děkuji

 7. hanus napsal:

  Dík za pochvalu :-) Byly to sice nervy, ale s výsledkem jsem docela spokojen a doufám v lepší zítřky :-D

 8. ivo válek napsal:

  Zdravím!Knihu jsem si koupil,protože jsem chtěl vyzkoušet něco jiného,když mi po letech užívání lehla ikspečka.Je mi 43let a snad patřím mezi poučené laiky.Jsem neskutečně zklamán!Mám dva kompy-jeden se Sempronem a zkusil jsem tam W7 na naprosto čistý HD-vše proběhlo OK,včetně hladké detekce WiFi připojení,systém se jen zeptal,jestli se chci na svou síť připojit,dostal heslo a bylo to…
  Druhý komp je s Athlonem64.3000+ a u obou kompů je op.paměť 1G. Na ten jsem zkusil nainstalovat Mandrivu.
  Nejprve: 64bitovou verzi jsem sice podle knihy naistaloval,ale po gratulaci (nevím k čemu,jak se později ukázalo) a restartu se stejně opakovaně po dalších pokusech o instalaci nic nezobrazí-nechám zavést Mandrivu a následuje černá obrazovka jen se zobrazeným kurzorem myši-konec!
  32bitová verze nainstalovat jde. Systém se vůbec nechytne na zabudovanou TP-link WiFi kartu (windows 7 ano). Po instalaci nelze aktualizovat a při pokusu o postup podle textu na stránce 71-přidání zdrojů SW mi žaluje, že musí stáhnout nějaká zrcadla,ale bodejť by je stáhnul, když mi nejde Internet, protože vůbec neví o té WiFi kartě a čeká na připojení kabelem (asi)!
  Prostě se mi podařilo splnit první bod postupu na str.71-vložit Vaše DVD-pak už postup nefunguje,protože prý stále něco není komplet,jenže tomu já nerozumím a v knize o tom není řeč…
  Stejně tak jsem dopadl při aktualizaci SW podle postupu na str. 72 a 73.
  Nezlobte se, ale zatím to vypadá,že jsem vyhodil 500 za tuto knihu a že Linux není pro mě, přitom ale tuším, že jinak ten Linux nemusí být špatný, ale proboha nepište pak, že kniha a i Mandriva je určena i poučeným laikům!
  Tvářívtvář instalaci W7 to prostě nešlape!!!

 9. bibri napsal:

  8>Nezlobte se, ale zatím to vypadá,že jsem vyhodil 500 za tuto knihu a že Linux není pro mě, přitom ale tuším, že jinak ten Linux nemusí být špatný …

  Knihu můžete vrátit v obchodě jako nefunkční a nechte si Windows 7.

  8> .. ale proboha nepište pak, že kniha a i Mandriva je určena i poučeným laikům!

  Nainstaloval/dodal/prodal jsem to docela velkému množství laiků a fungují na tom. Takže si myslím, že mám na tento názor celkem právo. Jinak ohledně wifiny pláčete na špatném hrobě – chybí vám jen driver od výrobce, takže stačí zažádat u něj – k XPčkám jste ho taky dostal.

 10. ivo válek napsal:

  Dobrý den a omlouvám se za tu zbytečnou příkrost, dal jsem si pár dní „voraz“ před dalším kolem bojů a emoce poněkud ochladly. Jsem si téměř jist, že problém je u mne! Mám dva kompy s legálními XP a mí potomci zřejmě nedbali zásad bezpečné práce s netem, protože s určitým časovým odstupem oba oper. systémy „lehly“, skolil je virus. Nainstalovat zpět XP v prvním případě se dařilo snadno, ale rozjet WiFi, i když jsem nainstaloval ovladač, ne a ne…Tady jsem ale naprostý laik a i když jsem si početl nějaké příručky, nic…Takže jsem pak využil možnosti zaexperimentovat si a zkusil ty W7 a byl jsem velmi překvapen okamžitou detekcí té WiFi karty. W7 je pouze dočasné řešení, takže když jsem později četl, že se právě touto schopností samoinstalace ovladačů pro skoro veškerý HW poučilo od Linuxu a mezitím lehnul i ten druhý komp, byl to pro mě jednoznačný impuls zkusit ho! No a dopadlo to takhle…Zítra zkusím nainstalovat ten TP-link ovladač…
  Díky za odezvu!

 11. ivo válek napsal:

  Jo a to jsem zapomněl připsat to hlavní- nedávno lehla i ta W7!!! A to tak fatálně, že nenabíhal ani BIOS a když, tak pak W7 po desítkách minut oprav zobrazil jen změt barevných šmouh a komp nereagoval ani restart. tlačítko… a vypadalo to na poruchu nějakého HW…Jako ten rádoby poučený laik jsem s tím nakonec po mnoha různých pokusech vybojoval vítěznou bitvu, ale tím tuplem bych rád zkusil Linux!

 12. bibri napsal:

  Nad vadným hardwarem nic nevybojujete – nechejte si ten počítač opravit. Jestli nenabíhá BIOS, asi máte v háji základní desku (kondíky?).

 13. ivo válek napsal:

  Ne ne, teď počítač zase normálně funguje. Různými postupy startu jsem zjistil, že pomáhá odpojení od sítě a vyjmutí baterie-vždy potom naběhl BIOS a W7 opravovaly jak divé, ale výsledkem byla posléze změť na obrazovce. V takovém stavu poč. nereagoval ani na restart.tlačítko. Pokud jsem po silovém vypnutí znovu zapnul bez vyjmutí bat., BIOS už nenajel. Takže jsem opět postupoval tak, aby Bios naskočil a nechal jsem komp rozjet z DVD se Slaxem. Poč. normálně běžel, jen WiFi opět bez šance. Tentokrát si ale počítač dal při dalším startu říct normálním restartem (s vyjmutým Slax DVD) a vida-najely i W7 a od té doby poč. zase běží…jenže brzy se budu muset rozhodnout, jestli za ně zaplatit a proto jsem chtěl přejít na Linux-Windowsy jsou očividně nespolehlivé, nebo spíš ohroženější (mám placenou ochranu počítače od AVG a přesto už dva kompy s XP lehly a švagrovi nedávno taky!), ale od Linuxu jsem čekal stejně bezproblémovou instalaci jako od W7…

  A teď k Mandrivě-nějaké odkazy na pokusy o rady a nalezení a instalaci ovladače TP-Link WN551G k Linuxu jsem našel, ale dokupy z toho nic nedám, jak tak čtu dotazy předchůdců, mají s tím potíže pořád, zasypávají se odbornými termíny a není tam nic pro mě- najít, stáhnout, nainstalovat v Mandrivě a rozjet to.
  Asi to vzdám, opravdu nemám trpělivost, inteligenci a ani čas sedět hodiny a dny u kompu a posléze se nejspíš zbláznit…Linux je mi už dlouho sympatický, používám aktivně OpenOffice, holka Tuxpaint, VLC player a další, ale já jsem jen „čučkař“, který si takové lahůdky nevychutná…

 14. bibri napsal:

  > Ne ne, teď počítač zase normálně funguje. Různými postupy startu jsem zjistil, že pomáhá odpojení od sítě a vyjmutí baterie-vždy potom naběhl BIOS a W7 opravovaly jak divé, ale výsledkem byla posléze změť na obrazovce. V takovém stavu poč. nereagoval ani na restart.tlačítko…

  Nezlobte se na mně, ale toto opravdu není normální chování počítače – spravil jsem jich dost na to, abych o tom něco věděl. Zajděte si do toho servisu, jinak budete pořád řešit problémy s padavými či jinak nefunkčními systémy. Mrháte tak časem svým i mým. Na vadném hardwaru vám žádný systém nepojede!

  Co se karty týče asi děláte něco blbě, protože tady se píše, že ovladače jsou součástí systému, stačí kartu připojit a jede:

  https://www.abclinuxu.cz/hardware/pripojeni-na-sit/bezdratove/pci/tp-link-tl-wn551g

  Ovladače na médiu máte, teď jsem to kontroloval. Zajděte si s počítačem do opravny, jinak se s tím nedomluvíte. Já tímto opravdu končím. Děkuji za pochopení.

Vložit komentář

Váš e-mail nebude nikdy zveřejněn nebo nikomu sdělen. Požadované údaje jsou označeny *

*

*