Korektury

Jednou za čas provedu nějakou odbornou korekturu, aby můj speciální „vrtací smysl“ a cit pro detail moc nezakrněl. Některé z knih jsou velmi zajímavé, proto je zde uvádím spolu s několika málo podrobnosti, které by vám mohli pomoci při rozhodování o pořízení. Pořádné recenze najdete jinde, za všechny uvedu například webové stránky časopisu LinuxEXPRES.

Provedené korektury

  • Linux dokumentační projekt, čtvrté aktualizované vydání (aka LDPv4, čili překlady z TLDP.org, vydal Computer Press 2008, ISBN 978-80-251-1525-1, 1336 stran čb). Velká výzva, dostal jsem možnost hodně do knihy zasáhnout a domluvili jsme se s V. Kadlecem (Cpress) na velkých změnách. Práce se protáhly, dělalo se opravdu velké množství úprav – více se dozvíte v nevydané předmluvě (do knihy se už nevešla :). Texty se podařilo aktualizovat a lépe přizpůsobit českému čtenáři, byly vypuštěny též zastaralé a nepodstatné pasáže či některé další věci. Díky těmto změnám narostl obsah knihy o mnohem více než o proklamovaných 400 stran (což je „oficiální“ rozdíl oproti minulému vydání). Některé dodatky už se nevlezly do  tištěného vydání a jsou umístěny na webu CPressu, kde si je můžete stáhnout. Obsahově je kniha dobrá, rozhodně ji doporučím správcům nebo pokročilým uživatelů (začátečníkům rozhodně ne). Bohužel má stále potíže s aktuálností. Je to dáno jak dalším zdržením při vydání (změny v CPressu), tak zastaralostí původních zdrojů na TLDP.org – nakladatele jsem na tento nedostatek upozornil, snad se jej podaří zlepšit do příští verze (bude to chtít velké zásahy do původních zdrojů).
  • Unix a Linux – Názorný průvodce (překlad z angličtiny, vydal Computer Press 2005, ISBN 80-251-0978-X, 288 stran čb). Celkem zajímavě koncipovaná kniha o základech Unixu a Linuxu. Autor probírá najednou několik unixových systémů a vše ukazuje na názorných příkladech. Trochu se mi nelíbí forma, která je občas trochu matoucí, ale zřejmě je přizpůsobena způsobu vedení výkladu. Informace už pravděpodobně nejsou příliš aktuální, byl s tím problém už v době korektury. Překlad byl velmi špatný, v redakci to ještě museli upravovat, jestli se nemýlím.
  • 333 tipů a triků pro Linux (autor Martin Kysela, vydal Computer Press 2005, ISBN 80-722-6866-X, 880 stran čb). Nešťastný mouřeníne benátský! Knihu jsem dostal poté, co si s ní v CPressu nevěděli rady – už ji přede mnou měli další lidé – a původně bylo tipů 1001. Provedl jsem korekturu, ale dle mého názoru nebyla kniha příliš povedená, což jsem tlumočil nakladateli spolu s konkrétními výtkami. Domluvili jsme se na dalším postupu – obsah prošel proškrtáním, spousta tipů a triků byla vyhozena, většina zbylých upravena, byly doplněny další informace. Zkrátka snažil jsem se dát tomu slušnější obsah a hlavně nějakou koncepci, která knize viditelně chyběla – shodlo se na tom více lidí. Dělal jsem to dva měsíce a výsledkem si nejsem příliš jist. Recenze nevyzněly příliš kladně, kniha je přesto bestseller.
  • Linux pro administrátory Windows (překlad z angličtiny, vydal Computer Press 2004, ISBN 80-251-0317-X, 504 stran čb). Pohled na Linux očima dlouhodobého uživatele Windows. Velmi dobře a čtivě napsáno, často mám podobný podhled na věc jako autor, takže kniha mi vysloveně sedla. Pěkný pohled pod pokličku Linuxu, spousta praktických, přitom krátkých a srozumitelných návodů, prostě paráda. Doporučit ji lze asi každému začínajícímu uživateli. Některé informace už nebudou příliš neaktuální, kniha je přece jen trochu starší. Výborný překlad (jeden autor), chtělo by to novější vydání.
  • Linux – Kompletní příručka administrátora (překlad z angličtiny, vydal Computer Press 2004, ISBN 80-722-6919-4, 880 stran čb). Velmi slušná a naučná záležitost. Některé informace jsou staré, hlavně u popisu programů, ale jinak obsahově velmi hodnotná kniha. Obecné věci a principy jsou vysvětleny perfektně, kapitola o sítích by byla na další samostatnou knihu, autoři mají v oblasti hodně zkušeností. Linuxovým administrátorům se zájmem o věc ji lze s klidným svědomím doporučit. Překlad byl celkem dobrý, ale bylo s ní dost práce (více překladatelů – sjednocení terminologie apod.). Bestseller.
  • Linux – Příručka českého uživatele (autor Vilém Vychodil, vydal Computer Press 2003, ISBN 80-7226-333-1, 280 stran čb). Jedna z nejlepších knih o základech Linuxu u nás, doporučuji všem, kteří se Linuxem chtějí vážně zabývat. U autora je vidět velký nadhled a praxe, nebylo co opravovat. Navíc se dá říci, že odborná korektura byla u této knihy až to poslední. Vilém začal knihu psát jako skripta, ale nechtěli mu ji nikde vydat, proto skončil na mé doporučení u Computer Pressu. Váže se k tomu jedna skvělá historka o tom, jak po něm chtěli, aby ji přepsal z TeXu do Wordu :). Bestseller – první dotisk se řešil, pokud si dobře pamatuji, už za půl roku. Autor dle svých slov pracuje na další verzi, ale jak ho znám, nějakou dobu si ještě počkáme.