Knihy

Psaní knih začalo nenápadně v době, kdy bylo potřeba mít nějakou českou dokumentaci k Mandriva Linuxu a neměl ji kdo napsat – tak jsem ji napsal. Začínal jsem jednoduchým bookletem k CD médiím někdy v roce 2002 – kam to došlo se můžete podívat sami :). Knihy sázím pomocí LaTeXu a vlastní sady maker (původní makra, za která vděčím Vilému Vychodilovi, byla již několikrát přepsána). Dá se říci, že knihy připravuji do tisku zcela kompletně s výjimkou a obálky. Knihy se dají rozdělit zhruba do tří kategorií:

V současné době již nepíši sám, ale pracujeme v poměrně velkém kolektivu autorů, kde kromě psaní koordinuji práci ostatních, hlídám kvalitu(!) a sázím. Naše knihy píšeme především pro uživatele, a proto se snažíme naslouchat jejich hlasům a s každou verzí vylepšovat knihy podle jejich přání a potřeb. Četné kladné recenze a hodnocení nám říkají, že postupujeme správně. Odkazy na recenze najdete u jednotlivých knih.

V současné době máme rozděláno několik knih, ale není na ně moc času. Jestli se k nám chcete přidat nebo nám nějak pomoci, klidně se ozvěte.

Knihy o Mandriva Linuxu

První vydání byla inspirována přímo výrobcem distribuce, ale časem jsem koncepci Mandrivy opustil a postupuji dále podle vlastních zkušeností a podnětů českých uživatelů. Mnoho z nich mi pomáhá s laděním knih před vydáním či přímo se psaním (spoluautoři) – Vlasta Ott, Tomáš Hanusek, Martin Stříž, Petr Šafařík a další z komunity okolo Mandriva Linuxu. Knihy o Mandriva Linuxu tvoří v současné době největší část produkce, zde je jejich seznam:

 • Mandriva Linux 2010.0 CZ – Instalační a uživatelská příručka (Computer Press 2009, ISBN 978-80-251-2825-1, 432 stran čb, objednávka zde). Po roce opět výrazné změny (viz kompletní informace): základy práce byly rozseknuty do několika kapitol podle prostředí (KDE4, GNOME, XFCE/LXDE). Informace o KDE4 byly výrazně rozšířeny, samotné prostředí ve verzi 4.3 je naprosto luxusní! Přibyla speciální kapitola o instalaci a používání Mandriva Linuxu na netboocích. Hodně bylo předělána a rozšířena kapitola o správě systému — Ovládacím centru Mandriva Linuxu (nový autor: Petr Šafařík). Velké úpravy proběhly ve FAQ (škrtaly se staré věci), instalaci, prostě všude — rok je dlouhá doba.  Distribuce je opět založena na free verzi (2xDVD), ke každé architektuře byla přidána dvě dvouvrstvá DVD s 8 GB dat: přidaný software ze zdrojů Main, Contrib, Non-free a PLF, dále Skype, Adobe Reader, Flash plugin, Opera, ovladače atd. Zlepšen byl výběr aplikací, podpora multimédií a webových věcí. Kniha vyšla koncem listopadu, recenze zatím nejsou žádné, odkazy doplním časem. Kniha je v prodeji od listopadu 2009, recenze jsou zatím velmi dobré  (LinuxEXPRES.cz,  Root.cz,  ABCLinuxu.cz, LinuxON.sk). Vyprodáno.
 • Mandriva Linux 2009 CZ – Instalační a uživatelská příručka (Computer Press 2008, ISBN 978-80-251-2287-7, 432 stran čb).  Obrovské změny, takže jen stručně (více zde): základy práce kompletně přepsány pro KDE4 + výrazně rozšířené GNOME, přepsány aplikace na novou verzi, přepsána instalace a ovládací centrum, přepsána správa softwaru s ohledem na nové funkce, rozšířena příkazová řádka, přidáno komfortní po-instalační nastavení atd. Distribuce je založena na free verzi (2xDVD), ke každé architektuře byla přidána dvě dvouvrstvá DVD s 8 GB dat: přidaný software ze zdrojů Main, Contrib, Non-free a PLF, kompletní KDE 3.5 pro starší uživatele, finální OpenOffice.org 3 (vlastní balíčky), dále Skype, Adobe Reader, Flash plugin, Real Player, Opera, ovladače atd. Bylo výrazně zjednodušena integrace přidaných DVD a značně vylepšena multimediální podpora – rozdíl oproti předchozím verzím je opravdu velký. Kniha vyšla se značným zpožděním, uvidíme, jak se bude prodávat – vzhledem ke změnám doufám, že více než dobře a recenze jsou opravdu hodně pozitivní (LinuxEXPRES: kniha, média; ABCLinuxu má vícedílný seriál: 1, 2, 3, 4 ; recenze je i na Itnet.sk, dále bloguj Lukáš Faltýnek a Svaťa Vít – ten má i srovnávací recenzi s Ubuntu).
 • Mandriva Linux 2008.1 CZ – podrobná instalační a uživatelská příručka (Computer Press 2008, ISBN: 978-80-251-2028-6, 430 stran čb, volné PDF). Udržovací verze k aktuální verzi Mandriva Linuxu (na příště se chystají velké změny v obsahu i sazbě). Tištěná verze obsahuje 2x instalační DVD a 2xDVD9 média s bonusy (obojí pro 32 a 64bitovou architekturu). Založena je na free verzi, ke každé architektuře byla přidána dvě dvouvrstvá DVD s 8 GB dat: přidaný software ze zdrojů Main, Contrib, Non-free a PLF, dále Skype, Adobe Reader, Flash plugin, Real Player, Opera, ovladače atd. včetně nástrojů pro jednoduché přidání DVD a instalaci. Bestseller – vyprodáno.
 • Mandriva Linux 2008 CZ – podrobná instalační a uživatelská příručka (Computer Press 2007, ISBN: 978-80-251-1823-8, 430 stran čb, volné PDF). Kniha byla opět rozšířena – na první pohled jen o pár stran, ale zdroje se rozrostly o zhruba 10 % a poprvé překročily megabajt. Kapitola o aplikacích byla kompletně přepracována a rozšířena na dvojnásobek, zmizely některé staré návody (uchovávané z důvodu kompatibility). Změnil se i způsob sazby, hlavně zpracování obrázků, které přinese pěknější screenshoty v tištěné i elektronické verzi při zmenšeném objemu dat. Tištěná verze obsahuje 2x instalační DVD a 2xDVD9 média s bonusy (obojí pro 32 a 64bitovou architekturu). Tentokrát nebylo možné vydat PowerPack, proto byla instalační média rozšířena o dalších 8 GB dat: přidaný software ze zdrojů Main, Contrib, Non-free a PLF, jeden ročník časopisu LinuxEXPRES, dále Skype, Adobe Reader, Flash plugin, Real Player, Opera. Bestseller – vyprodáno v únoru 2008 .
 • Mandriva Linux 2007.1 CZ – podrobná instalační a uživatelská příručka (Computer Press 2007, ISBN: 978-80-251-1664-7, 416 stran čb). Aktualizovány byly jako vždy informace k nové verzi a kniha byla rozšířena o 100 stran – na základě přání uživatelů se objevily další návody a aplikace. Tištěná verze obsahuje DVD9 média pro 32 a 64bitovou architekturu. Obsah vychází z PowerPacku od Mandrivy, ale je rozšířen na 8,5GB o další software a některé zajímavosti jako třeba komplexní ročník časopisu LinuxEXPRES. Tato verze Mandriva Linuxu se opravdu povedla a jsem spokojen, odezva uživatelů je více než dobrá a kladná, recenze jsou nečekaně pozitivní (Živě.cz – hned dvakrát, LinuxEXPRES.cz, ABCLinuxu.cz, LinuxSoft.cz, LinuxOS.sk). Bestseller.
 • Mandriva Linux 2007 CZ – podrobná instalační a uživatelská příručka (Computer Press 2006, ISBN: 80-251-1305-1, 317 stran čb). Aktualizovány informace k nové verzi a popis aplikací, odstraněny staré informace, přidány kapitoly do FAQ. Zcela nová a přehlednější vnitřní úprava, nová písma, nový formát (díky za připomínky patří Václavu Kadlecovi). Tištěná verze obsahuje DVD média pro 32 a 64bitovou architektura. Bestseller – vyprodáno.
 • Používáme Mandriva Linux 2006 CZ (QCM 2005, ISBN 80-239-5732-5, 336 stran čb). Základní uživatelská dokumentace pro Mandriva Linux 2006. Kniha byla restrukturalizována, některé části odděleny do další knihy pro pokročilé uživatele, zbylé místo bylo vyplněno popisem nových aplikací. Tištěná verze je dodávána se sadou čtyř CD nebo s jedním DVD. Vyprodáno.
 • Mandriva Linux 2006 pod lupou (QCM 2005, ISBN 80-239-5732-3, 220 stran čb, PDF). Protože množství informací v uživatelské dokumentaci již přesáhlo únosnou míru, byla rozdělena a toto je první kniha z nové rozdělené řady. Je určena pokročilým uživatelům, kterým zprostředkuje pohled dovnitř Mandriva Linuxu. Obsahuje další informace jako např. práci v příkazové řádce, průvodce startem systému, pokročilou správu softwaru a další. Kniha byla součástí produktu Mandriva Linux 2006 CZ, samostatně na ni ještě můžete narazit v knihkupectví. Obsah je stále aktuální – většinou je platný i pro novou verzi Mandriva Linuxu. Vyprodáno.
 • Mandriva Linux 2005 LE – průvodce uživatele (QCM 2005, 298 stran čb). Mírně aktualizované a upravené vydání pro „neoficiální“ verzi 2005 Limited Edition, pro uživatele byla vydána pouze elektronicky. PDF již neposkytuji, není aktuální.
 • Používáme Mandrakelinux 10.1 – rychlý průvodce systémem (QCM 2004, ISBN 80-239-3923-8-1, 304 stran čb). Další výrazně rozšířená verze dokumentace k systému, byla součástí první české krabice Mandrakelinuxu (samostatně v prodeji se sadou čtyř CD). Kniha začíná být obsáhlá a námětů je mnoho, takže začínám uvažovat o rozdělení dokumentace. Vyprodáno.
 • Mandrakemove 2 CZ – živý Linux na první pokus (QCM 2004, ISBN 80-239-3613-1, 78 stran čb). Dokumentace ke speciální edici Mandrake Linuxu označované též často jako live-cd. Součástí knihy bylo CD se systémem, který nebylo nutné instalovat (spouštěl se přímo z média a nezasahoval na pevný disk. Systém byl unikátním způsobem lokalizován (prováděl to Robert Vojta) pro potřeby českých a slovenských uživatelů – podobná edice nevyšla nikde na světě. Vyprodáno.
 • Mandrake Linux 10.0 – instalační a uživatelský manuál (QCM 2003, ISBN 80-239-2389-7, 224 stran čb). Další a výrazně rozšířená dokumentace k Mandrake Linuxu. Do ladění knihy se výraznou měrou zapojují uživatelé z linuxové komunity. Podle jejich připomínek byla kniha rozšířena a upravena. Tištěná verze byla dodávána se sadou pěti CD. Vyprodáno.
 • Mandriva Linux 9.2 CZ (QCM 2003, 128 stran čb). Rozšířená verze uživatelské dokumentace. Přidán byl popis aplikací a mnoho FAQ. Upravená sazba, nové písmo. Produkt založený na této knize získal Křišťálový disk na Invexu 2003. Tištěná verze byla dodávána se sadou čtyř CD.
 • Mandrake Linux 9.1 (QCM 2003, 96 stran barevně). Na základě úspěchu první knihy byla dokumentace rozšířena a stala se nedílnou součástí českého vydání Mandrake Linuxu. Tištěná verze byla dodávána se sadou čtyř CD. Vyprodáno.
 • Mandrake Linux 9.0 (Computer Press 2003, spoluautor, ISBN: 80-7226-826-0, 56 stran čb). Historicky první české vydání knihy o Mandrake Linuxu – po RedHatu a SUSE má Mandrake jako další českou dokumentaci. Původní oznámení si můžete přečíst zde. Vyprodáno.

Knihy o Ubuntu

O jiných linuxových knihách jsem začal přemýšlet někdy v roce 2006 spolu s potřebou knihy o linuxových aplikacích. Tu jsem zatím nestačil realizovat, ale snad se to brzy podaří. Mezitím jsem si vyzkoušel nový model spolupráce, který chci provozovat do budoucna a na jehož základě vznikla první kniha o distribuci Ubuntu (a vznikají tak všechny další knihy). Na knihách o Ubuntu spolupracuje hlavně Jirka Eischmann, Vojta Trefný, Filip Dominec, Kamil PáralMilan Kozák a Lukáš Helebrandt. Zde jsou:

 • Ubuntu 10.10 CZ – Praktická příručka uživatele Linuxu (Computer Press 2010, spoluautor a vedoucí kolektivu, ISBN: 978-80-251-3007-0, 368 stran čb, objednávka zde).  Opět změna sazby a výrazné navýšení objemu textu při zachování počtu stran a hlavně celkové ceny knihy. Provedli jsme výrazný posun textu směrem k obyčejným uživatelům, u nichž se Ubuntu začíná rozmáhat. Překopali jsme základy práce, kapitolu s aplikacemi, velké změny jsou ve hrách a ve vyladění Ubuntu, přibylo hodně FAQ. kopletní informace jsou v mém článku. Stejně jako minule jsou přidána dvě vytuněná DVD9 s 32b/64b verzemi Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat. Naše remixy mají nainstalovánu kompletní českou/slovenskou lokalizaci, přidané/změněné vybrané aplikace, přidaná česká písma, všechny kodeky. Dále jsou na nich některé nezbytnosti jako Skype, Adobe Reader, Flash, upravené nastavení, opravené některé chyby a podobně (detaily zde).  Doplněny jsou offline repozitáře s balíčky a ovladači (7 GB) pro uživatele bez trvalého připojení Internetu. Knihu je možno objednat také u sdružení Ubuntu a podpořit tak jeho činnost. Recenze jsou opět velmi pozitivní (Diit.czLinuxEXPRES.czLinuxON.sk, ABCLinuxu.cz, Root.cz). V prodeji.
 • Ubuntu 10.04 CZ – Praktická příručka uživatele Linuxu (Computer Press 2010, spoluautor a vedoucí kolektivu, ISBN: 978-80-251-3121-3, 366 stran čb). Novou LTS verzi s prodlouženou podporou jsme si nemohli nechat ujít. Hodně byl rozšířen obsah,  počet stran narostl o 78 stran, některé kapitoly byly zásadně přepracovány a vše aktualizováno na verzi 10.04. Změnila se sazba, máme nyní obrázky zapuštěné v textu, takže obsah knihy se o dost zvětšil, přehlednost také a obrázky jsou lepší. Přibyl nový kolega Lukáš Helebrandt. Stejně jako minule jsou přidána dvě vytuněná DVD9 s 32 a 64bitovými verzemi Ubuntu 10.04 Lucid Lynx. Verze jsou upravené jako vždy – mají nainstalovánu kompletní českou/slovenskou lokalizaci vč. věcí chybějících v oficiální verzi, přidané/změněné vybrané aplikace, přidaná česká písma, všechny kodeky. Dále jsou na nich některé nezbytnosti jako Skype, Adobe Reader, Flash, upravené nastavení, opravené některé chyby a podobně. DVDčka jsou zaměřena ne běžné uživatele, kteří by po instalaci z nich měli mít systém kompletní a okamžitě použitelný (není třeba nic dodělávat). Doplněny jsou offline repozitáře s balíčky a ovladači (7 GB), aby mohli systém používat i uživatelé bez trvalého připojení Internetu. Recenze jsou pozitivní (DIIT.czLinuxEXPRES.czLinuxON.sk). Vyprodáno.
 • Ubuntu 9.10 CZ – Příručka uživatele Linuxu (Computer Press 2009, spoluautor a vedoucí kolektivu, ISBN: 978-80-251-2826-8, 288 stran čb). Další vydání po roce – spousta práce, rozšířená kniha, mnoho změn (kompletní detaily tady), přibyl nový kolega (Kamil Páral). Kniha byla aktualizována pro verzi 9.10, rozšířena obsahem i počtem stran, staré věci (FAQ atd.) byly odstraněny aby uvolnily místo novému obsahu. Stejně jako minule jsou přidány jsou dvě DVD9 s 32 a 64bitovými verzemi Ubuntu 9.10 Karmic Koala. Verze jsou upravené – mají nainstalovánu kompletní českou/slovenskou lokalizaci, přidané aplikace, písma a kodeky, dále některé nezbytnosti jako Skype, Adobe Reader, Flash, upravené nastavení a podobně. Nejvíce byla vylepšena multimediální podpora. Doplněny jsou offline repozitáře s balíčky a ovladači (7 GB), aby mohli systém používat i uživatelé bez trvalého připojení Internetu. Knihu je možno objednat také u sdružení Ubuntu a podpořit tak jeho činnost. Kniha je v prodeji od listopadu 2009, recenze jsou opět pozitivní (Root.cz, ABCLinuxu.cz, LinuxEXPRES.cz, LinuxON.sk).
 • Ubuntu 8.10 CZ – Příručka uživatele Linuxu (Computer Press 2008, spoluautor a vedoucí kolektivu, ISBN: 978-80-251-2332-4, 272 stran čb). Předchozí vydání bylo přijato dobře a mohli jsme rovnou naskočit na vydání další verze. Lví podíl na odvedené práci má tentokrát Jirka Eischmann (aktualizoval polovinu knihy) a jako minule lidé okolo sdružení Ubuntu pro ČR (více zde). Kniha byla aktualizována pro 8.10, rozšířena (hlavně popis aplikací), odstraněny byly některé zbytečnosti. Stejně jako minule jsou přidány jsou dvě DVD9 s 32 a 64bitovými verzemi Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex. Verze jsou upravené – mají integrovány aktualizace do konce listopadu, kompletní cz/sk lokalizaci, přidané aplikace, písma a kodeky, dále některé nezbytnosti jako Skype, Adobe Reader, flash apod. Nejvíce byla vylepšena multimediální podpora. Doplněny jsou offline repozitáře s balíčky (7 GB), aby bylo možné používat systém i bez Internetu. Knihu je možno objednat u sdružení Ubuntu a podpořit tak jeho činnost. V obchodech bude dostupná až v lednu 2009. Uvidíme, jak se bude prodávat – pokud by se povedlo zrealizovat půlroční cyklus jako u Mandrivy už po dvou verzích, byl by to opravdový úspěch. Recenze jsou prozatím poměrně pozitivní (LinuxEXPRES.czABCLinuxu.czLinuxOS.sk), i blogeři se vyjadřují pozitivně a to i ti nevybíraví :) (Svatopluk VítStano HoferekMarek OlšavskýMartin Kiklhorn). Vyprodáno.
 • Ubuntu – praktická příručka uživatele Linuxu (Computer Press 2008, spoluautor a vedoucí kolektivu, ISBN: 978-80-251-1900-6, 272 stran čb). Nový počin vytvořený kolektivně s Vlastou Ottem, Jirkou Eischmannem, Jakubem Luckým a lidmi okolo sdružení Ubuntu pro ČR. Zaměřena je na koncové uživatele, přidány jsou dvě DVD9 s 32 a 64bitovými verzemi Ubuntu 8.04 Hardy Heron. Tyto verze jsou hodně upravené – obsahují kompletní cz/sk lokalizaci, přidané aplikace, písma a kodeky, dále některé nezbytnosti jako Skype, Adobe Reader, flash apod. Doplněny jsou offline repozitáři s balíčky (7 GB) aby bylo možné používat systém i bez Internetu. Další informace o obsahu a vydání najdete například zde.  Recenze jsou pozitivní (LinuxEXPRES.cz, Zive.cz, PaulManův Blog), což je dobře. Vyprodáno.

Ostatní knihy

Příležitostně vytvořím i něco dalšího:

 • Pracujeme s počítačem (vydáno r. 2005, 96 stran, samostatně neprodejné) – kniha dodávaná k počítačům jako základní uživatelský manuál. Nahlíží na počítač očima laika, vysvětluje naprosto základní pojmy a principy práce s počítačem. Obsahuje popis základního hardwaru, operačních systémů Windows XP a Mandriva Linux a některých multiplatformních aplikací. Knihu testovalo mnoho počítačových laiků, jejichž připomínky byly v textu zohledněny. Kniha není volně šiřitelná a dá se koupit pouze s novým počítačem několika českých výrobců. Recenze nejsou k dispozici, zmínka je například na CDR.cz.
  • Druhé aktualizované vydání (2006, 112 stran, samostatně neprodejné). Přidány informace o operačních systémech Windows XP Media Center Edition a Mandriva Linux 2006.
  • Třetí aktualizované vydání (2007, 112 stran, samostatně neprodejné). Byla rozšířena a aktualizována sekce o hardwaru a přidány informace o přenosných počítačích. Aktualizován byl i popis operačních systémů (Windows Vista a Mandriva Linux 2007) a dále byla rozšířena kapitola o aplikacích. Kniha má zcela novou vnitřní úpravu, díky které se do ní podařilo dostat mnoho informací navíc.
  • Čtvrté aktualizované vydání (2007, 112 stran, samostatně neprodejné). Aktualizován byl popis operačního systému Mandriva Linux (na verzi 2008.0).
  • Páté aktualizované vydání (2008, 240 stran, samostatně neprodejné). Rozšířen a modernizován popis hardwaru, značně rozšířen popis obou operačních systémů. Dle přání odběratele byl Mandriva Linux nahrazen Ubuntu 8.10.
  • Šesté aktualizované vydání (2011, 240 stran, samostatně neprodejné). Modernizován popis hardwaru a rozšířen popis některých obecných údajů a pricipů. Nová verze Windows 7 + Ubuntu 10.10.