Časopisy

Občas se stane, že napíši článek pro nějaký počítačový časopis. Moje články se objevují či objevily v časopisech jako Computer, Connect, Chip, LinuxEXPRES, Linux+ nebo ITOffice/IT Systems. Většinou se zabývám Mandriva Linuxem a Ubuntu, ale pro některé z nich jsem vytvořil i delší a zajímavější materiály, viz informace níže. Protože se dlouhodobě věnuji propagaci Linuxu, tak stále doufám, že se naskytne příležitost a Linux pronikne i do masovějších médií. Kromě papírových médií najdete mé příspěvky na serverech jako MandrivaLinux.cz nebo ABCLinuxu.cz (hlavně hardwarové záznamy).

Aktualizace: v polovině roku 2008 jsem většinu dobrovolných či nevýdělečných propagačních aktivit musel z osobních důvodů utlumit. Až špatné časy pominou, zase se jim hodlám věnovat. Komerční nabídky neodmítám.

Open source & praxe – od 2011

Pro časopis Open source & praxe vydávaný open-source neziskovkou Liberix píši postřehy a komentáře, případně občas zpracovávám případové studie o nasazení Linuxu a free/open-source softwaru. S postupem času považuji toto za nejdůležitější činnost – nic není přesvědčivější než konkrétní příklad z praxe s konkrétními zkušenostmi, lidmi a čísly. Časopis vychází v tištěné i elektronické formě, tištěný si můžete nechat poslat nebo si objednat předplatné. PDF celého časopisu najdete volně ke stažení na adrese www.osspraxe.cz, můžete jej šířit neomezeně v souladu s uvedenou licencí.

Linuxové distribuce v Chipu 2007-2008

Prozatím poslední velkou akcí byl seriál o linuxových (live) distribucích pro časopis Chip, který byl domluven začátkem roku 2007. V časopise v DVD příloze pravidelně vycházely linuxové distribuce spolu s článkem, kde byly stručně představeny. Hodně z distribucí bylo speciálně pro toto vydání upraveno, trochu jsem se pocvičil v hackování :). V březnu 2007 vyšel Mandriva One + Mandriva Metisse, v dubnu vyšla počeštěná edice MCNLive. Upřednostnili jsme live verze distribucí, protože nevyžadují instalaci a pro uživatele jsou tak jednodušší na zkoušení. Články obsahovaly informace o tom, jak provést instalaci na disk pro případ, že se distribuce uživateli zalíbí. Více informací ke spolupráci najdete v tomto starším záznamu na mém webu.

Aktualizováno pro rok 2007: v květnu vyšlo na DVD Ubuntu Ultimate Edition 1.3, v červnu DreamLinux 2.2 MM edition, v červenci speciální české openSUSE, v srpnu minimalistický Slax, v září KUbuntu podpořené dalšími články přímo v časopise, v říjnu Mandriva ve VMware (na vyzkoušení bez instalace!). V listopadu pak vyšel počeštěný PCLinuxOS, v prosinci nový Mandriva Linux 2008 (live CD s KDE).

Vydávání pokračuje i v roce 2008: v lednu vyšlo počeštěné liveCD s openSUSE (díky českému týmu), v únoru dva „rescue“ nástroje – gparted a UBCD a v březnu bylo ve spolupráci s německou redakcí vydání sedm malých live distribucí (Berry Linux,Damn small Linux, GeeXboX, Muppy Linux, Ptantomix, Sidux a Rescue CD. V dubnu jsme pokračovali Danixem, dále v květnu live-cd  zaměřeným na KDE4 (openSUSE), v červnu vyšla nové lice-cd Mandriva Linuxu (edice One), k červenci Ubuntu určené na flashdisky, a v září minimalistický Puppy Linux 4.

Poměrně plodnou spolupráci sem bohužel musel ukončit z časových důvodů. Děkuji Martinu Kučerovi za vynikající spolupráci a chuť do propagace Linuxu a open-source.  Chip chtěl pokračovat ve vydávání distribucí, ale nemám informace o tom, zda tomu tak opravdu je a kdo se toho ujal.

LinuxEXPRES (tištěný) 2004-2007

Pro časopis, na jehož vzniku jsem se výrazně podílel, jsem napsal několik recenzí a pár větších článků o Mandriva Linuxu. Na začátku roku 2007 jsme se domluvili se šéfredaktorem, že budu pravidelně dodávat krátké zprávy (sloupky) o dění v Mandrivě a novinkách ve vývoji Mandriva Linuxu. Chvíli se to i dařilo :).

Papírový časopis LinuxEXPRES ukončil činnost v roce 2007. Nyní pokračuje pouze jako webové médium, kde se sice angažuji, ovšem ne jako autor článků. Některé mé příspěvky je možno najít na www.linuxexpres.cz.

Linux+ 2003-2004

Původem polský časopis zde vydal několik speciálních verzí Mandriva Linuxu (jako časopis), k nimž jsem chystal většinu doprovodných textů. Též jsem spolupracoval na obsahu některých běžných čísel (články, konzultace). Spolupráce skončila poté, co místo ostré verze Mandriva Linuxu vydali nějakou RC2 verzi. Pěkně tím naštvali většinu uživatelů a mne jakbysmet, takže jsem spolupráci promptně ukončil :).

IT Office/IT Systems 2002-2004

Koncem roku 2002 jsme se dohodli s redakcí časopisu IT Office na větším linuxovém seriálu pro jejich čtenáře. Seriál měl být nezávislý na distribuci a představit čtenářům možnosti Linuxu, o kterém se hodně začalo mluvit již i u nás. Po zániku časopisu – byl absorbován větším bratříčkem, časopisem IT Systems – pokračoval seriál pouze sporadicky a koncem roku 2004 spolupráce skončila. Archiv článků v elektronické verzi najdete v mém archivu (PDF) nebo v archivech nakladatelství CCB. Obecné informace o cenách, licencích a filosofii toho softwaru jsou platné stále.