Autor stránek

Strašně rád bych na tomto místě napsal, že jsem odborníkem na informační technologie, ale asi by se to neobešlo bez výhrad. Jsem linuxový fanda, kterého živí to, co ho baví a jsem rád, že už se nemusím živit tím, co mne nebaví. Dělám to už dlouho, takže sem tam vyhraji nějakou tu cenu :). Stránky jsem vytvořil především pro to, že potřebuji odezvu lidí, pro které je má práce určena. Patříte-li mezi ně, chovejte se tady jako doma. Vaše podněty mi pomáhají zlepšovat kvalitu mé práce a navíc mám pocit, že ji nedělám zbytečně.

Nejraději na masivním šíření kladných a nezkreslených informací o Linuxu a open-source softwaru. Napsal jsem na toto téma několik knih, z nichž většina je spojena s Mandriva Linuxem,  kterým se komerčně zabývám. S ním jsem vyhrál Křišťálový disk na Invexu, Zlatého tučňáka od Linux+ a několik let ankety o nejoblíbenější distribuci v ČR/SR. V roce 2008 jsem do portfolia přidal i Ubuntu. Některé své knihy často nabízím zájemcům o Linux takovou formou, aby za ně nemuseli platit, protože si myslím, že to podporuje informovanost a zájem o Linux. Dále publikuji na linuxových serverech, spolupracuji s odbornými časopisy, samozřejmě opět v linuxové oblasti a provádím odborné korektury linuxových knih.

Poskytuji též konzultace na téma nasazení a provoz Linuxu a open-source softwaru. Specializuji se se nahrazení stávajících aplikací open-source alternativami a na zasazení těchto technologií do heterogenního prostředí, tzn. spolupráci s ostatními operačními systémy a podobně. Připravuji a vyrábím upravené (OEM) verze linuxových distribucí pro potřeby výrobců počítačů. Provádím i další speciální úpravy na požádání, podílím se na lokalizaci distribucí/aplikací apod. Nedělám to všechno sám, ale mám k dispozici tým technicky kvalitních a spolehlivých spolupracovníků, kteří jsou stejně jako já přesvědčeni o budoucnosti Linuxu a open-source.

Mimo pracovní dobu často dodělávám to, co jsem během pracovní doby nestihl. Dlouhou dobu jsem předsedou správní rady obecně prospěšné společnosti Liberix, která se snaží pomáhat svobodnému softwaru a provozuje projekty jako LinuxEXPRES nebo openMagazin. Dále jsem členem CZLUGu a CSTUGu. Jako amatér se (již delší dobu) věnuji hudbě, jestli se to tak dá nazvat, a náhodou jsem se dostal také do divadla. Zkrátka se nenudím.

V současné době pracuji ve společnosti GEODIS BRNO, s.r.o., jako ICT manager. Zabývám se především – jak jinak – nasazováním open source softwaru ve společnosti.

Kontakt na mne najdete tady.